Açık Hat Nedir?

Açık hat mobil numarayı kullanan kişinin başka, üzerine kayıtlı olan kişinin başka olduğu telefon numaralarına verilen isimdir. Bilinen bir diğer ismi ile patates hat olarak adlandırılır. Açık hat cep telefonu numaraları on seneyi aşkın süredir pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Böylelikle çeşitli yasal yaptırımlardan kaçınma yoluna gidilmektedir.

Açık Hat Cep Telefonu Numarası Nasıl Alınır?

açık hat

Özellikle mobil bayilerin işgüzarlıkları sayesinde sayısı giderek yükselen açık hatlar güvenlik problemi oluşturmaktadır. Açık hat nasıl alınır sorusuna cevap ise basittir. Herhangi bir X firmasından hat almak için mobil bayiye kimlik fotokopisi bırakılır. İşgüzar bayi ise sizin kimlik bilgilerinizi kullanarak Y operatörün hattına da sizin adınıza hat alır. Kontörlü hat olduğu için siz bunun farkına varmazsınız. Eğer açık hat çeşitli suç işleyen kişilerin eline düşerse operatör sizin adınıza olduğu için türlü sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kimlik fotokopisi gibi özel bilgilerinizi üçüncü kişilerin bilgisine sunarken çok dikkatli olmak gerekiyor.

Üzerime Açık Hat Var mı Nasıl Öğrenirim?

Suçlardan kaçınmak isteyen vatandaşlar üzerime açık hat var mı? Varsa da nasıl öğrenirim sorusunun cevabını bulmak istemektedirler. Üzerinize açık hat olup olmadığını öğrenmek için e-devlet sorgulaması yapmanız yeterli olacaktır. Kişi e-devlet üzerinden üzerime kayıtlı telefon hatları araştırması yaptığı zaman kimlik bilgilerinize tanımlı hangi operatörlerde hattınız varsa listeleme gelecektir.

Açık Hat İptali Nasıl Gerçekleşir

Bu araştırma sonrasında başınıza bela olmaması için açık hat iptal prosedürlerini inceleyerek iptal edebilirsiniz. Açık hat iptal işlemleri iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisi operatörünüzün online işlemlerini kullanmak ve sekmelerden hat iptal kısmından halletmektir. İkinci seçeneğiniz ise iletişim merkezlerine bizzat gitmek ve üzerime açık hat var, iptal etmek istiyorum isteğinde bulunmaktır. Üzerinize kayıtlı olan açık hatların iptali eğer borç yok ise bir saat içerisinde kolaylıkla gerçekleşir. Açık hat, düzenlenen yasalar ile birlikte artık yasal değildir. Bu yüzden kullanırken, satın alırken çeşitli yasal yaptırımları göze alarak kullanılması gerekmektedir. İşte açık hat nedir hakkında bilinmesi gereken her şey bunlardan ibarettir.

Categories:

No responses yet

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir